Zespół koszarowy przy ul. Wojska Polskiego

Zespół koszarowy stanowi teren 14 Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. Tzw. koszary strzeleckie powstały na przełomie XIX/XX wieku w południowej części miasta przy szosie prowadzącej do Augustowa.

Na co dzień jest to miejsce niedostępne, można je zwiedzić podczas organizowanych przez dywizjon imprez promujących siły zbrojne oraz pikników integracyjnych.

Przed I wojną światową stacjonował tu 17, 18, 19 i 20 Pułk Strzelecki oraz 5 Strzelecki Dywizjon Artylerii wchodzące w skład 5 Brygady Strzeleckiej. W okresie międzywojennym mieściły się tu oddziały Wojska Polskiego: 41 Suwalski Pułk Piechoty Marszałka Józefa Piłsudskiego, 1 dywizjon 29 Pułku Artylerii Polowej oraz 4 Dywizjon Artylerii Konnej.

SUWAŁKI – MIASTO WOJSKA
W 1715 r. Suwałki uzyskały prawa miejskie nadane im przez kamedułów wigierskich, potwierdzone 2 marca 1720 r. przez króla Augusta II. Rozwój miasta nastąpił z początkiem XIX w., kiedy Suwałki zostały siedzibą władz województwa augustowskiego w Królestwie Polskim, a następnie guberni suwalskiej. Z tego okresu pochodzi neoklasycystyczna zabudowa centrum miasta, w tym głównej ul. T. Kościuszki. Położenie miasta na szlaku komunikacyjnym który łączył Warszawę z Kownem i Petersburgiem, przyczyniał się do rozwoju miasta, oraz nadawał mu znaczenie militarne.

Zabudowa wojskowa Suwałk pochodzi w większości z okresu okupacji rosyjskiej, natomiast wiele mogił oraz innych śladów działań wojennych pozostawiła II wojna światowa. Okres II wojny światowej to dla Suwałk czas okupacji. Najpierw wkroczyła tu Armia Czerwona, a potem Wermacht. Działania wojenne oszczędziły zabudowę miasta, lecz pozostawiły wiele śladów w samym mieście, jak też w okolicznych lasach.

Pod opisem szlaku znajdziecie proponowany przez nas szlak po wojskowych Suwałkach.

Jeśli Twój obiekt znajduje się w bazie, a chcesz zaktualizować dane teleadresowe lub nie dodaliśmy jeszcze Twojego obiektu – napisz na adres cit@pogodnesuwalki.pl.
Stroną administruje Stowarzyszenie Kulturalne KOSTROMA