Zespół koszar - Suwałki ul. Pułaskiego

Zespół znajdujący się w północnej części miasta składa się z dawnego budynku dowódcy sztabu, kasyna oraz sześciu budynków koszarowych. Całość utrzymana w jednolitym stylu, w kolorze żółtej cegły.

Zabytkowy zespół do dziś zarządzany jest przez instytucje wojskowe. Umiejscowiono tu Wojskową Komendę Uzupełnień, Agencję Mienia Wojskowego, Internat Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Część budynków pokoszarowych pełni obecnie funkcje mieszkalne.

W koszarach pochodzących z 1898 r., do wybuchu I wojny światowej przebywał 2 Lejb-Dragoński Pskowski Pułk Imperatorowej Marii Fiodorowny, a po odzyskaniu niepodległości – 2 Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego. Do 1990 r. mieściła się tu suwalska jednostka wojskowa.

SUWAŁKI – MIASTO WOJSKA
W 1715 r. Suwałki uzyskały prawa miejskie nadane im przez kamedułów wigierskich, potwierdzone 2 marca 1720 r. przez króla Augusta II. Rozwój miasta nastąpił z początkiem XIX w., kiedy Suwałki zostały siedzibą władz województwa augustowskiego w Królestwie Polskim, a następnie guberni suwalskiej. Z tego okresu pochodzi neoklasycystyczna zabudowa centrum miasta, w tym głównej ul. T. Kościuszki. Położenie miasta na szlaku komunikacyjnym który łączył Warszawę z Kownem i Petersburgiem, przyczyniał się do rozwoju miasta, oraz nadawał mu znaczenie militarne.

Zabudowa wojskowa Suwałk pochodzi w większości z okresu okupacji rosyjskiej, natomiast wiele mogił oraz innych śladów działań wojennych pozostawiła II wojna światowa. Okres II wojny światowej to dla Suwałk czas okupacji. Najpierw wkroczyła tu Armia Czerwona, a potem Wermacht. Działania wojenne oszczędziły zabudowę miasta, lecz pozostawiły wiele śladów w samym mieście, jak też w okolicznych lasach.

Pod opisem szlaku znajdziecie proponowany przez nas szlak po wojskowych Suwałkach.

Jeśli Twój obiekt znajduje się w bazie, a chcesz zaktualizować dane teleadresowe lub nie dodaliśmy jeszcze Twojego obiektu – napisz na adres cit@pogodnesuwalki.pl.
Stroną administruje Stowarzyszenie Kulturalne KOSTROMA