Mogiły żołnierskie

Na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej jest kilka mogił żołnierskich. Symboliczny znicz pamięci możemy zapalić na zbiorowej mogile zamordowanych przez hitlerowców 22 października 1944 r., zbiorowej mogile 5 ofiar terroru niemieckiego z 1944 r., mogile ppor. Zdzisława Zabłockiego, czy kwaterze żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej z lat 1919 – 1920.

Kilka mogił zlokalizowanych jest przy kościele garnizonowym pw. św. Piotra i Pawła przy ulicy Wojska Polskiego: kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych w pierwszych dniach września 1939 r. oraz mogiła lejtnanta Anatolija Iwanowicza Panowa, który zginął w walkach pod Filipowem.

Warto też zwrócić uwagę na kościół garnizonowy, który pierwotnie, podczas stacjonowania wojsk rosyjskich był cerkwią wojskową.

SUWAŁKI – MIASTO WOJSKA
W 1715 r. Suwałki uzyskały prawa miejskie nadane im przez kamedułów wigierskich, potwierdzone 2 marca 1720 r. przez króla Augusta II. Rozwój miasta nastąpił z początkiem XIX w., kiedy Suwałki zostały siedzibą władz województwa augustowskiego w Królestwie Polskim, a następnie guberni suwalskiej. Z tego okresu pochodzi neoklasycystyczna zabudowa centrum miasta, w tym głównej ul. T. Kościuszki. Położenie miasta na szlaku komunikacyjnym który łączył Warszawę z Kownem i Petersburgiem, przyczyniał się do rozwoju miasta, oraz nadawał mu znaczenie militarne.

Zabudowa wojskowa Suwałk pochodzi w większości z okresu okupacji rosyjskiej, natomiast wiele mogił oraz innych śladów działań wojennych pozostawiła II wojna światowa. Okres II wojny światowej to dla Suwałk czas okupacji. Najpierw wkroczyła tu Armia Czerwona, a potem Wermacht. Działania wojenne oszczędziły zabudowę miasta, lecz pozostawiły wiele śladów w samym mieście, jak też w okolicznych lasach.

Pod opisem szlaku znajdziecie proponowany przez nas szlak po wojskowych Suwałkach.

Jeśli Twój obiekt znajduje się w bazie, a chcesz zaktualizować dane teleadresowe lub nie dodaliśmy jeszcze Twojego obiektu – napisz na adres cit@pogodnesuwalki.pl.
Stroną administruje Stowarzyszenie Kulturalne KOSTROMA