Suwalskie murale

Baśniowy świat

W 2014 roku w Suwałkach ogłoszony został Ogólnopolski Otwarty Konkurs Artystyczny „Suwałki XXI Wieku” na zagospodarowanie pustej ściany w naszym mieście. Na konkurs wpłynęło 15 prac, a wygrał projekt Karola KRL Kalinowskiego. 9 sierpnia, podczas Dni Suwałk – Jarmarku Kamedulskiego, nastąpiło oficjalne odsłonięcie muralu.

Mural można podziwiać na ścianie budynku przy ul. Noniewicz 81.

Karol KRL Kalinowski jest autorem komiksów „Kościsko” i „Łauma”.

Marian „Ryś” piekarski

Na rogu ulic T. Kościuszki i J. Dwernickiego powstało patriotyczne malowidło poświęcone Marianowi Piekarskiemu.

Mural przygotowany w 2015 roku przez suwalskich harcerzy przedstawia postać zamordowanego przez komunistów żołnierza AK i WiN Mariana Piekarskiego „Rysia”.

Patriota, harcerz i żołnierz AK jako bardzo młody chłopak sam uwolnił z suwalskiego aresztu 6 żołnierzy AK. Za niezwykłe poświęcenie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Niestety w 1946 roku aresztowano go, katowano a następnie skazano na śmierć. Bierut odmówił uniewinnienia a karę śmierci wykonano.

Alfred Wierusz Kowalski

W Suwałkach urodził się w 1849 roku Alfred Wierusz-Kowalski, twórca specjalizujący się w malowaniu scen obyczajowych, znany z pięknych obrazów z wilkami.

Ku pamięci malarza pochodzącego z Suwałk namalowano mural przy ul. Kowalskiego 18.

Mural powstał w 2016 roku, we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Kostroma z Suwałk, które otrzymało dofinansowanie na ten cel w ramach projektu „Kultywowanie tradycji i kultury poprzez nowoczesną dziedzinę sztuki jaką jest street art”, współfinansowanego przez Województwo Podlaskie. Autorem projektu murala, wyłonionego w drodze głosowania, jest Aleksander Dżun.

Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpiło 8 sierpnia, podczas Dni Suwałk – Jarmarku Kamedulskiego oraz happeningu „Na ulicy Alfreda Wierusza – Kowalskiego w Suwałkach: spotkanie na imieninach”.

Alfred Jan Maksymilian Kowalski herbu Wieruszowa (Alfred Wierusz-Kowalski; ur. 11 października 1849 w Suwałkach, zm. 16 lutego 1915 w Monachium) – polski malarz, przedstawiciel realizmu; od 1873 przebywał na emigracji w Monachium, członek i honorowy profesor Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, przedstawiciel szkoły monachijskiej.

Teofil Noniewicz

Mural przedstawia bramę z 4 oknami, z których spoglądają na ulicę znani Suwalczanie, wśród nich Alfred Wierusz-Kowalski, Maria Konopnicka oraz Teofil Noniewicz, którego pamięcu poświęcony został mural.

Malowidło zostało zaprojektowane przez artystę Bartosza Marka Żylińskiego. Swój projekt zgłosił do Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Artystycznego „Suwałki XXI Wieku”, znalazł się wśród zwycięzców, ale wygrał inny projekt. Jednak włodarze miasta postanowili umieścić pracę na innej, wolnej ścianie przy ul. Noniewicza 87.

Odsłonięcie odbyło się w 2016 roku.

Teofil Noniewicz prowadził prywatną praktykę lekarską i pracował w szpitalu miejskim w Suwałkach. Był jednym z założycieli suwalskiego Lekarskiego Towarzystwa Naukowego. W 1918 r. zarządzał społecznie suwalskim szpitalem, dzięki czemu zyskał autorytet suwalczan. W 1924 r. jego imieniem nazwano jedną z głównych ulic miasta.

Biblioteka ze smakiem

„Czytanie jest dobre, smaczne, smakowite, dodaje naszemu życiu trochę pieprzu, trochę soli, trochę innych dobrych przypraw”.

Na północnej ścianie budynku Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej, przy ul. Emilii Plater 33A, pojawił się malunek projektu Marty Taraszkiewicz  pt. „Biblioteka ze smakiem”.

Reksio

W dniu 9 marca 1922 roku, w Suwałkach, urodził się Lechosław Zygmunt Marszałek, polski reżyser i scenarzysta filmów animowanych. Twórca psa Reksia – bohatera serialu animowanego dla dzieci!

W związku z 50-leciem stworzenia tej postaci w 2017 roku powstał mural na budynku przy ul. Emilii Plater 30.

Odsłonięcie muralu odbyło się tradycyjnie – podczas Dni Suwałk – Jarmarku Kamedulskiego.

Aleksandra i Józef Piłsudscy

W 2018 roku, podczas Dni Suwałk – Jarmarku Kamedulskiego odsłonięty został kolejny mural w naszym mieście. Na ścianie Zespołu Szkół nr 8 pojawiła się podobizna patronki tej szkoły – Aleksandry Piłsudskiej, pochodzącej z Suwałk drugiej żony Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Polecamy zapoznać się z życiorysem Aleksandry Piłsudskiej ze Szczerbińskich, nazywanej kobietą-dynamitem.

Mural znajduje się na ścianie budynku przy ul. Kościuszki 126.

Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska (ur. 12 grudnia 1882 w Suwałkach, zm. 31 marca 1963 w Londynie) – działaczka niepodległościowa, służyła w Legionach Polskich, odznaczona Orderem Virtuti Militari, działaczka PPS i POW, druga żona Józefa Piłsudskiego.

Jeśli Twój obiekt znajduje się w bazie, a chcesz zaktualizować dane teleadresowe lub nie dodaliśmy jeszcze Twojego obiektu – napisz na adres cit@pogodnesuwalki.pl.
Stroną administruje Stowarzyszenie Kulturalne KOSTROMA